آمار
فيزيوتراپی چيست؟
0

فیزیوتراپی درمانی برای ترمیم ، حفظ و استفاده بیشتر از تحرک ، عملکرد و رفاه بیمار است. فیزیوتراپی از طریق توانبخشی جسمی ، پیشگیری از آسیب و سلامتی و تناسب اندام کمک می کند. فیزیوتراپیست ها شما را درگیر بهبود خود می کنند. 

تخصص یک فیزیوتراپیست چیست؟ 

فیزیوتراپیست ها علم حرکت را مطالعه می کنند. آنها می آموزند که چگونه علل اصلی آسیب را مشخص کنند.

چه موقع باید به فیزیوتراپیست مراجعه کرد ؟

در صورت آسیب دیدگی یا دردهای مزمن که بر عملکرد شما تأثیر می گذارد. پزشک ممکن است بعد از عمل جراحی مانند تعویض مفصل ران یا حادثه ای مانند حمله قلبی یا سکته مغزی ، شما را به فیزیوتراپی ارجاع دهد.

فیزیوتراپیست ها بر روی پیشگیری و توانبخشی تمرکز دارند. درمان می تواند برای مشکلات ناشی از آسیب ، بیماری یا ناتوانی باشد. در اینجا چند مثال آورده شده است:

• درد گردن و کمر ناشی از مشکلات عضلات و اسکلت

• مشکلات در استخوان ها ، مفاصل ، عضلات و لیگامنت ها مانند آرتریت و عوارض بعد از قطع عضو

• مشکلات ریه مانند آسم

• ناتوانی در نتیجه مشکلات قلبی

• مشکلات لگن مانند مشکلات مثانه و روده مربوط به زایمان

• از دست دادن قدرت حرکت به دلیل ضربه به مغز یا ستون فقرات یا به دلیل بیماری هایی مانند بیماری پارکینسون و بیماری ام اس

• خستگی ، درد ، تورم ، سفتی و از بین رفتن قدرت عضلات ، به عنوان مثال در طول درمان سرطان یا مراقبت تسکین دهنده 

ماهیت فرایندهای فیزیوتراپی :

فیزیوتراپی، خدمتی است که تنها توسط و یا با هدایت و نظارت یک فیزیوتراپیست صورت می‌گیرد و شامل : بررسی، تشخیص، برنامه ریزی درمانی، مداخله و ارزیابی می‌باشد.

بررسی : شامل معاینه انفرادی و گروهی نقص‌های بالقوه یا بالفعل، محدودیتهای عملکردی، ناتواناییها، یا سایر مشکلاتی که توسط گرفتن تاریخچه، غربالگری و همچنین با استفاده از آزمایشات خاص و اندازه گیری و ارزیابی نتایج معاینات از طریق انالیز آنها در چهارچوب یک فرایند منطقی بالینی می‌توان به آن پی برد.

تشخیص : از معاینات و ارزیابی آنها بدست می‌آید و بیانگر نتیجه حاصل از فرایند منطقی بالینی می‌باشد. تشخیص ممکن است به صورت نقص حرکتی بیان شود یا شامل دسته‌های مختلفی از آسیبها، محدودیتهای حرکتی، توانائیها/ ناتوانیها یا سندرمها باشد.

برنامه ریزی : با تعیین نیاز به مداخله آغاز می‌شود و معمولا به ایجاد برنامه‌ای برای مداخله ختم می‌شود که شامل اهداف نهایی قابل اندازه گیری که با بیمار خانواده یا فردی که از وی مراقبت می‌کند، قابل بحث می‌باشد.

مداخلات : انجام می‌شوند و برای رسیدن به اهداف توافق شده تغییر میابند و میتواند شامل :درمان با دست، بهبود حرکتی، استفاده از وسایل فیزیکی، مکانیکی و الکتریکی-درمانی، آموزش عملکرد، فراهم کردن وسایل کمکی و نحوه استفاده از آنها، راهنمایی و ارایه مشورت به بیمار، مستند سازی، هماهنگی و ارتباطات باشد. مداخلات همچنین ممکن است با هدف پیشگیری از آسیبها، محدودیتهای حرکتی، ناتوانیها یا صدمات صورت گیرند که در این صورت شامل بهبود و حفظ سلامتی، کیفیت زندگی و توانایی در تمام سنین و جمعیتها می‌باشد.

ارزیابی : مستلزم انجام مجدد معاینات با هدف ارزیابی نتایج حاصل می‌باشد.

6 درمان معمول فیزیوتراپی :

در اینجا برخی از متداولترین معالجه شما در دوره های دستیار فیزیوتراپیست و مزایای مرتبط با هر تکنیک ارائه شده است.

تمرینات محدوده حرکت (ROM) :

اگرچه استراحت اغلب در مراحل اولیه بهبودی از استخوانهای شکسته یا جراحی تجویز می شود ، در دوره طولانی بی حرکتی ممکن است روند بهبودی طولانی تر یا خنثی شود. به همین دلیل ، فیزیوتراپیست ها معمولاً دامنه تمرینات حرکتی را برای ترویج حرکت ، تشویق تحرک مفصل و تسهیل گردش تجویز می کنند. حرکت مفاصل و عضلات آسیب دیده از آتروفی ماهیچه ها و مشکلات مربوط به وضع حمل بدن جلوگیری می کند. تمرینات ROM توسط طیف وسیعی از پزشکان مراقبت های بهداشتی استفاده می شود.

تحریک بافت نرم :

همچنین به آن ماساژ درمانی گفته می شود ، ماساژ بافت نرم می تواند به شل شدن عضلات بیمار و کاهش تورم در مناطق خاص کمک کند ، این روش درمانی را برای تسکین دردهای ناشی از آسیب های ورزشی بسیار عالی می کند. ماساژ بافت نرم همچنین به گردش خون و جریان لنفاوی کمک می کند و تورم بافت اطراف مفاصل ملتهب را کاهش می دهد.

الکتروتراپی :

الکتروتراپی نوین جدیدترین روشهای فیزیوتراپی مبتنی بر انرژی است. در این نوع درمان با اتصال الکترود به پوست تحریک الکتریکی انجام می شود. الکترودها باعث کوتاه شدن عضلات می شوند که به نوبه خود به جلوگیری از آتروفی کمک می کند. در بیمارانی که دچار فلج یا محدوده حرکتی شدیدی هستند، استفاده می شود. همچنین ممکن است از الکتروتراپی در کنار لیزر و سونوگرافی درمانی استفاده شود.

کرایوتراپی و گرما درمانی :

عضلات سفت و سخت یک شکایت رایج در افراد دارای مشاغل پشت میزنشین و هم برای ورزشکاران حرفه ای است. اگر بیمار از عضلات در هر مکانی از بدن خود شکایت داشته باشد ، ممکن است استفاده از گرما یا سرما در مناطق آسیب دیده مفید باشد. گرما درمانی شامل استفاده از بسته های گرم (هات پک) یا حتی موم پارافین است. کرایوتراپی ممکن است شامل کاربرد بسته یخ یا ماساژ یخ باشد.

نوار کینزیو :

نوار کینزیو مستقیماً روی پوست قابل اعمال است و در حالی که بیمار تحت معالجه قرار می گیرد ، یک روش عالی برای تثبیت مفاصل و عضلات است. علاوه بر این ، انعطاف پذیری نوار بدان معنی است که در دامنه تمرینات حرکتی اختلال ایجاد نمی کند ، و این وسیله ای مناسب برای استفاده در هنگام کشش و خم شدن عضلات است.

سونوگرافی درمانی :

در حالی که سونوگرافی معمولاً با فیزیوتراپی همراه نیست ، اما در سالهای اخیر پزشکان توانسته اند از امواج صوتی برای درمان جراحات در بدن استفاده کنند. فرکانس سونوگرافی یک روش ملایم برای هدف قرار دادن بافت آسیب دیده با پرتوهای نرم فراهم می کند. مانند مینی ماساژ ، امواج صوتی سونوگرافی تحریک شده و توسط رباط ها ، تاندون ها و فاسیا جذب می شوند. این روش درمانی برای بیمارانی که از آرتروز ، تاندونیت و فشار عضلانی رنج می برند قابل استفاده است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X